Search

Acle produce show full results

PUBLISHED: 15:23 18 September 2009 | UPDATED: 15:04 03 July 2010

DESPITE very poor growing conditions during the summer, high temperatures coupled with lack of rain and later hail storms and gale force winds, gardeners at Acle produced some good entries at the 37th annual show of produce and craft staged by Acle Society at the high school on Saturday, September 5.

DESPITE very poor growing conditions during the summer, high temperatures coupled with lack of rain and later hail storms and gale force winds, gardeners at Acle produced some good entries at the 37th annual show of produce and craft staged by Acle Society at the high school on Saturday, September 5.

“We are full of praise for all who entered,” said society chairman John Harriss, with entries totalling 594 from 79 exhibitors, compared with 668 items from 80 people last year. The difference due mainly to reduced entries in the flower sections.

Mr Harriss reported good support in the cookery, handicraft and photographic sections with some very good examples in each and it was particularly pleasing to see far more entries in the junior sections this year, with 29 items in the eight years and under group and 17 in the nine to 16 year group, the most for a number of years.

Mr Harriss thanked members of the organising committee, the judges and friends of the society for help and the 200 plus people who visited during the afternoon viewing session.

Show cups and trophies were presented by the chairman and Brian Casey was auctioneer at the closing auction of produce.

Cup and trophy winners:

Silver jubilee cup (cookery) Brenda Harriss, commemorate trophy (handicraft) Brenda Harris, groves cup (flowers) Roy Tate, beames trophy (fruit) Margaret Casey, Acle society cup (vegetables) Roy Tate, impey rose bowl (best rose) Janice Notley, photographic trophy Brian Grint, junior trophy(eight years and under) Lauren Harriss, junior trophy (nine to 16 years) Megan Dye, Ivy Casey cup (Flower arrangement) Pat Weavers and Maureen Hewitt, Anne Simonds trophy (best exhibit) Mike Tubby, £5 cash prize (vegetable) Mike Tubby, Milly Blake Roy Tate, Stanley cup Pat Weavers.

In addition to the show exhibits interest was shown in the display by Acle Archive Group of many finds from the archaeology dig recently undertaken in the village.

Results

Cookery:

Marmalade, 1 Mrs L Ladhams, 2 Mrs J Rope, 3 Mr J Harris, h/c Mrs E Gibbs; jam (soft), 1 Mrs H Wilson, 2 Mrs L Ladhams, 3 Mr J Harriss, h/c Mrs E Hall; jam (hard), 1 Mrs S Shorten, 2 Mrs J Rope, 3 Mrs E Hall, h/c J Stalzar-Hiller; jar of jelly, 1 Mrs J Rope, 2 Mrs I Ashworth, 3 Mrs E Hall, h/c Mr R Tate; butterfly buns, 1 Mrs b Harris, 2 V Hornagold, 3 L Belgrave-Lock, h/c M Belgrave-Lock; shortbread fingers, 1 Mrs B Harris, 2 Mrs P Weavers, 3 Mrs J Rope; bread (handmade), 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs I Ashworth, 3 H Hornagold; cheese straws, 1 Mrs B Harris, 2 H Hornagold, 3 V Hornagold; sausage rolls, 1 Mrs M Crowe, 2 Mrs P Weavers, 3 Mrs B Harris; cherry cake, 1 Rev H Sorrel, 2 Mrs Y Pryor, 3 Mrs B Harris, h/c Mrs P Weavers; victoria sandwich, 1 Mrs R Davis, 2 Mrs M Casey, 3 Mr L Hacon, h/c Mrs P Weavers; apple tart, 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs B Harris, 3 Mrs M Casey; savoury flan, 1 Mrs E Hall, 2 Holly Hornagold, 3 Mrs P Weavers; swiss roll, 1 Mrs B Harris, 2 Mrs J Rope; bread (machine), 1 Mrs V Jermy, 2 Mrs I Ashworth, 3 K Parker, h/c Mr N Harriss; ginger biscuits, 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs Harriss, 3 H Hornagold; chutney, 1 Mr J Harriss, 2 J Stelzar-Hiller, 3 Mrs E Gibbs, h/c Mrs L Ladhams; pickled onions, 1 Mrs J Rope, 2 Mrs M Casey, 3 Mr J Harriss, h/c Mr R Tate.

Handicrafts:

Greetings card, 1 Mrs B Harriss, 2 Mrs D Browne, 3 Julie Porter, h/c Megan Dye; decoupage, 1 Mr J Harris, 2 Mrs M Crowe, 3 Mrs J Rope, h/c Julie Porter; cross stitch, 1 Mrs V Tuddenham, 2 Mrs J Rope; gift tags, 1 Mrs J Rope, 2 Mrs M Crowe, 3 Mrs B Harriss, h/c Julie Porter; embroidery, Mrs V Tuddenham; painting (open), 1 Mr R Edrich, 2 J Ladbrooke, 3 Mrs D Brown, h/c Mr W Whitmill; painting (landscape), 1 Mr R Edrich, 2 Mrs B Harris, 3 Mrs D Brown, h/c Mr J Harriss; painting (flowers), 1 Mr R Edrich, 2 Mrs d Browne, 3 Mrs B Harris, h/c Mrs H Wilson; collection display, 2 Mr G Simmonds, 2 Mr J Harriss, 3 Mr R Jermy; hand knitting, 1 Mrs J Rope, 2 Mrs B Harriss, 3 Mrs P Weavers.

Flower section:

Mixed annuals, 1 Mr R Edrich, 2 Mrs P Weavers; mixed perennials, 1 Mrs P Weaver, 2 Mr R Tate, 3 Mr R Edrich; specimen rose, 1 Mrs I Ashworth, 2 Mr R Tate, 3 Mr C Weavers; rose hybrid, 1 Mrs J Notley, 2 Mrs J Bence, 3 Mrs P Weavers; rose (cluster), Mrs J Notley; fuchsia (3), 1 Mrs D Browne, 2 Mrs M Crowe, 3 Mr R Dye; fuchsia (8), 1 Mrs J Dye, 2 Mr J Harriss, 3 Megan Dye, h/c Mr A Bowell; marigolds, 1 Mrs I Ashworth, 2 Mrs J Notley, 3 Mr J Harriss; chrysanthemums, Mrs M Casey; dahlias (up to 4”), 1 Mr R Tate, 2 Mrs M Casey, 3 Mrs P Weavers; dahlias (over 4”), 1 Mr R Tate, 2 Mrs J Dye, 3 Mr N Pryor; pot plant (foliage), 1 Mrs E Hall, 2 Mrs P Lambert, 3 Mr J Harriss; pot plan (flowering), 1 Mrs I Ashworth, 2 Mr R Edrich, 3 Mrs J Notley; pot plant (orchid), 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs J Bence; gladioli, Mrs M Casey; asters, 1 Mr N Pryor, 3 Mr J Harris; shrubs, 1 Mr R Tate, 2 Mr R Dye, 3 Mrs P Weavers; hydrangea, Mr R Dye, 2 C Bales, 3 Mrs J Dye; begonia, 1 Mr R Tate, 2 C Bales, 3 Mr J Harriss.

Fruit: Cooking apples, 1 Mr R Edrich, 2 Mrs M Casey; dessert applies, 1 Mrs M Casey, 2 Mrs M Henson, 3 Mrs P Weavers; pears, 1 Mrs M Casey, 2 Mrs W Kenny; plums or gages, 1 Mrs M Casey, 2 Mr R Edrich, 3 Mrs E Gibbs; blackberries, 1 Mr N Pryor, 2 Mr J Harriss, 3 S Green; collection, 1 Mrs M Casey, 2 Mrs E Gibbs, 3 Mr R Edrich; any other fruit, 1 Mrs E Gibbs, 2 Mrs M Casey, 3 Mr R Edrich, h/c Mrs M Crowe.

Vegetable:

Potatoes (white), 1 Mr R Tate, 2 Mr M Tubby, 3 Mr L Hacon; potatoes (coloured), 1 Mr M Tubby, 2 Mrs P Weavers, 3 Mr R Tate; shallots, 1 Mr M Tubby, 2 Mr R Tate, 3 Mr N Pryor; onions, 1 Mr M Tubby, 2 Mr R Edrich, 3 Mr S Harris; carrots, 1 Mr M Tubby, 2 Mrs M Casey; beetroot, 1 Mrs I Ashworth, 2 Mr N Pryor, 3 Mrs P Weavers; tomatoes (inside), 1 Mr M Tubby, 2 Mrs Weavers, 3 Mrs S Shorten; cherry tomatoes, 1 Mrs I Ashworth, 2 Mr L Hacon, 3 Mrs E Gibbs; courgettes, 1 Mrs E Gibbs, 2 Mr R Tate, 3 Mrs J Notley; sweetcorn, 1 Mr B Hall, 2 Mr R Tate, 3 Mrs P Weavers; runner beans, 1 Mrs M Casey, 2 Mr M Tubby, 3 Mr R Dye; cabbage, 1 Mr R Tate, 2 Mr R Dye, 3 Mr M Tubby; tomatoes (outside), 1 Mr R Dye, 2 Mrs I Ashworth, 3 Mr R Tate; leeks, 1 Mr R Tate, 2 Mr M Tubby, 3 Mrs J Notley; lettuce, 1 Mr R Tate, 2 Mr R Dye, 3 Mrs P Weavers; cucumber, 1 Mrs M Casey, 2 Mrs E Gibbs, 3 Mr R Tate; herbs, 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs J Notley, 3 Rev H Sorrel; collection (vegetables), 1 Mr M Tubby, 2 Mr R Tate, 3 Mr R Dye, h/c Mrs P Weavers; collection (salad vegetables), 1 Mrs P Weavers, 2 Mr R Tate, 3 Mr R Dye; any other vegetable, 1 Mrs F Weavers, 2 Mr M Tubby, 3 Mr R Dye.

Flower arrangements:

Party time, 1 Mrs M Hewett, 2 Mrs P Weavers, 3 Mrs M Henson; small arrangement, 1 Mrs P Weavers, 2 Mrs M Hewett.

Photographic: Roof tops, 1 Mr R Turner, 2 Mr J Harriss, 3 Mr G Rope, h/c J Coleman; black and white, 1 H Nichols, 2 J Ladbrooke, 3 Mrs E Gibbs, h/c S Kingston; tranquillity, 1 Mrs D Browne, 2 Mr J Harriss, 3 S Kingston, h/c Mrs J Grint; tree, 1 Mr J Harriss, 2 Mr B Grint, 3 Mrs M Crowe; Birds, 1 J Coleman, 2 Mr B Grint, 3 Mr A Harriss, h/c Mrs E Gibbs; animals, 1 Mrs D Browne, 2 Mr G Rope, 3 J Coleman, h/c Mr Harriss; transport, 1 Mrs J Grint, 2 Mr B Grint, Mr R Turner, h/c C Weavers; reflections, 1 Mr A Harriss, 2 R Goodman, 3 Lucy Hall, h/c Mr J Harriss.

Junior section (eight years and under):

Dragon, Lauren Harriss, 2 Evie Rule, 3 Lauren Fisher; miniature garden, 1 Evie Rule, 2 Lauren Fisher, 3 Lauren Harriss, h/c Lily Rope; pot of cress, 1 Lauren Harriss, 2 Bethany Harriss, 3 Lauren Fisher; decorated egg, 1 Evie Rule, 2 Lauren Fisher, 3 Lily Rope, h/c Lauren Harriss; chocolate crispies, 1 Lauren Harriss, 2 Bethany Harriss, 3 Evie Rule; decorated paper doily, 1 Evie Rule, 2 Lauren Harriss, 3 Lily Rope, h/c Lauren Fisher; flowers in a decorated pot, 1 Lauren Harriss, 2 Evie Rule, 3 Gina Telford, h/c Lily Rope.

Junior section (nine to 16 years):

Creature, Tamsin Little; decorated paper doily, 1 Tamsin Little, 2 Emma Jermy, 3 Ryan Jermy; miniature garden, 1 Andrew Davis, 2 Megan Dye, 3 M Belgrave-Lock, h/c L Belgrave-Lock; photograph, 1 Andrew Davis, 2 Kingston, 3 Megan Dye, h/c Lucy Hall.

Certificates of merit:

Cookery, Mrs E Hall (savoury flan); handicraft, Mrs V Tuddenham (embroidery), flowers, Mrs M Casey (gladioli); fruit, Mrs M Casey (collection), vegetable, Mr M Tubby (collection), photographic, H Nicholls (black and white); junior 8 years and under, Evie Rule (miniature garden), junior 9 to 16 years, Tamsin Little (creature).

Most Read

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury