Search

Festival is hailed success

PUBLISHED: 17:13 27 March 2008 | UPDATED: 10:43 03 July 2010

WELL DONE: Fleggburgh Primary School choir, winners of the Talbot Happy Cup, with the mayor Paul Garrod

WELL DONE: Fleggburgh Primary School choir, winners of the Talbot Happy Cup, with the mayor Paul Garrod

Alan Thompson

THE 38th Gorleston St Andrew's Competitive Festival was an outstanding success, according to organisers.

Festival spokesman Margaret Jermany paid tribute to the committee who "worked tirelessly" and companies and agencies who backed the venture.

THE 38th Gorleston St Andrew's Competitive Festival was an outstanding success, according to organisers.

Festival spokesman Margaret Jermany paid tribute to the committee who “worked tirelessly” and companies and agencies who backed the venture.

She said: “The committee

would like to thank the sponsors, Great Yarmouth Borough Council Arts Fund, Seachange Arts, Gorleston Rotary Club, the Britannia Lodge of the Manchester Unity Independent Order of Oddfellows, Bernard Thorpe and all the advertisers for their financial assistance.

“Grateful thanks are also due to Allen's Music Centre, once again, for the loan of the piano in the Chapter House for the duration of the festival.”

Alan Jermany was the festival photographer, and photographs taken at the final events will be on view at the Chapter House, St Andrew's Church on April 5, between 10am-2pm, when orders will be taken.

Gorleston St Andrew's Competitive Festival Trophy Awards 2008

are:

Winners:

Bircham Festival Musician of the Year - Andrew Greenwood

Intermediate Recital Award - Phillipa Austin

Harold Taylor Memorial Trophy - Emma Girling

Junior Recorder - Aditi Lal and Aarushi Khurana

Senior Recorder - Emma Girling and Philippa Austin

St Andrews Brass Cup - Matthew Taylor

Junior Woodwind -Faye Ainley

Senior Woodwind - Jennifer Youngs

Composition - not awarded

Junior Strings - Maxim Calver

Galliard Strings - Sophie Burditt

Junior String Ensemble Shield - Ormesby Junior Strings

Junior Orchestra - Ormesby Village Junior School

Senior Orchestra -Ormesby Village Senior Orchestra

Guitar Trophy - George Loveland and James Oxborough

Electronic Keyboard - Shelagh Lacey

Piano Duet - Amber and Romesh Tirimanna

Elaine Garvey Memorial Trophy - Emma Philpot

Galliard Piano - Andrew Greenwood

Bob Sweetman Memorial Trophy - Holly Nichols

Junior Pop Song - Emma Crowther

William Gunn Memorial - Rob Simons

Galliard Rosebowl - Rosumund Payne

G and S Trophy - Thomas Allen

Junior Musical Theatre - Shani Cantor and Seonaid Bowers

Senior Musical Theatre - Diane Neve

Gwen Reynolds Choir - Caister First and Nursery School

St Andrews Junior Choir - Cliff Park Middle

SMA Trophy - All Saints Lessingham School Senior Choir

Galliard Choir Trophy - Ormesby Chamber Choir

Original Verse - Caroline Buddery and Andrea Pieri

Junior Verse Speaking - Liam Brown

Junior Choral Speaking - Alderman Swindell First School

Junior Drama Trophy - Rianna Ash

Senior Drama Trophy - Alex Fox

Shakespeare Trophy - Emily Hughes

Consort Cup - Great Yarmouth Junior Brass and Stradbroke Recorder Ensembles one and two

Chamber Trophy - Amber and Romesh Tirimanna, Robert and Lucy Fayers, Kalde Buller, Eleanor Knight and Maxim Calver

Foreign Song - Sophie Burditt and Rosamund Payne

Talbot Happy Cup - Fleggburgh Primary School Choir

Outstanding awards:

Philippa Austin (2)

Emma Girling (2)

Tutti Penny Whistlers

Reydon Primary Senior Penny Whistlers

Reydon Primary Penny Whistlers

Hulver Penny Whistle Club

Tutti Ceilidh Band

Maxim Calver (2), Klade Buller, Eleanor Knight, Amber and Romesh Tirimanna and Robert and Lucy Fayers

Distinction awards:

Stradbroke Recorder Ensemble one and two

Nathan Abel

Sarah Kelf

Matthew Taylor

Great Yarmouth Junior Brass

Faye Ainley

Jennifer Youngs

Lauren Kent

Emma Jordan

Saffia Adda

Oliver Speed and Charlie Temple (2)

Ambrin Williams and Florence Mitchell

Natasha Nielson

Aditi Lal

Aarushi Kuran,

Ormesby Junior Strings

Ormesby Village Junior School Orchestra

Calver Chamber Players - Maxim Calver (3), Evie Calver (2), Ian Calver

Rebecca Clark

Dhivya Suresh

Richard Brown

Opus - Sophie Burditt (3), Nathan Hindes, Kajtek Karlikowski

Charlotte Mawford (2)

Frank Buntain

Emma Philpot

Andrew Greenwood (2)

Niamh Mcloughlin

Lorna Pickering

GYC performing Arts Year Two Vocal Ensemble

Oliver Goodenough

Hollie Nichols(2)

Deanna Demetriou (2)

Rosamund Payne

Thomas Allen (2)

Diane Neve

Julia Whitman

Caister First and Nursery School Choir

Martham Primary School Choral Society (2)

Cliff Park Middle School Choir

All Saints Lessingham School Senior Choir

Danielle Ash

Shani Cantor

Anna Ross(4)

Emma Crowther

Chantel Morton (2)

Ellie Pybus

Amara Cunningham

Ormesby Chamber Choir

Charles Carter

Samantha Sayers

Kalli Cheatle

Robyn Worrell

Brooke Smith

Liam Brown

Tom Bryant

Rianna Ash

Alex Fox

Emily Hughes.

Most Read

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists