Alan Thompson THE 38th Gorleston St Andrew's Competitive Festival was an outstanding success, according to organisers.Festival spokesman Margaret Jermany paid tribute to the committee who “worked tirelessly” and companies and agencies who backed the venture.
Alan Thompson
THE 38th Gorleston St Andrew's Competitive Festival was an outstanding success, according to organisers.
Festival spokesman Margaret Jermany paid tribute to the committee who “worked tirelessly” and companies and agencies who backed the venture.
She said: “The committee
would like to thank the sponsors, Great Yarmouth Borough Council Arts Fund, Seachange Arts, Gorleston Rotary Club, the Britannia Lodge of the Manchester Unity Independent Order of Oddfellows, Bernard Thorpe and all the advertisers for their financial assistance.
“Grateful thanks are also due to Allen's Music Centre, once again, for the loan of the piano in the Chapter House for the duration of the festival.”
Alan Jermany was the festival photographer, and photographs taken at the final events will be on view at the Chapter House, St Andrew's Church on April 5, between 10am-2pm, when orders will be taken.
Gorleston St Andrew's Competitive Festival Trophy Awards 2008
are:
Winners:
Bircham Festival Musician of the Year - Andrew Greenwood
Intermediate Recital Award - Phillipa Austin
Harold Taylor Memorial Trophy - Emma Girling
Junior Recorder - Aditi Lal and Aarushi Khurana
Senior Recorder - Emma Girling and Philippa Austin
St Andrews Brass Cup - Matthew Taylor
Junior Woodwind -Faye Ainley
Senior Woodwind - Jennifer Youngs
Composition - not awarded
Junior Strings - Maxim Calver
Galliard Strings - Sophie Burditt
Junior String Ensemble Shield - Ormesby Junior Strings
Junior Orchestra - Ormesby Village Junior School
Senior Orchestra -Ormesby Village Senior Orchestra
Guitar Trophy - George Loveland and James Oxborough
Electronic Keyboard - Shelagh Lacey
Piano Duet - Amber and Romesh Tirimanna
Elaine Garvey Memorial Trophy - Emma Philpot
Galliard Piano - Andrew Greenwood
Bob Sweetman Memorial Trophy - Holly Nichols
Junior Pop Song - Emma Crowther
William Gunn Memorial - Rob Simons
Galliard Rosebowl - Rosumund Payne
G and S Trophy - Thomas Allen
Junior Musical Theatre - Shani Cantor and Seonaid Bowers
Senior Musical Theatre - Diane Neve
Gwen Reynolds Choir - Caister First and Nursery School
St Andrews Junior Choir - Cliff Park Middle
SMA Trophy - All Saints Lessingham School Senior Choir
Galliard Choir Trophy - Ormesby Chamber Choir
Original Verse - Caroline Buddery and Andrea Pieri
Junior Verse Speaking - Liam Brown
Junior Choral Speaking - Alderman Swindell First School
Junior Drama Trophy - Rianna Ash
Senior Drama Trophy - Alex Fox
Shakespeare Trophy - Emily Hughes
Consort Cup - Great Yarmouth Junior Brass and Stradbroke Recorder Ensembles one and two
Chamber Trophy - Amber and Romesh Tirimanna, Robert and Lucy Fayers, Kalde Buller, Eleanor Knight and Maxim Calver
Foreign Song - Sophie Burditt and Rosamund Payne
Talbot Happy Cup - Fleggburgh Primary School Choir
Outstanding awards:
Philippa Austin (2)
Emma Girling (2)
Tutti Penny Whistlers
Reydon Primary Senior Penny Whistlers
Reydon Primary Penny Whistlers
Hulver Penny Whistle Club
Tutti Ceilidh Band
Maxim Calver (2), Klade Buller, Eleanor Knight, Amber and Romesh Tirimanna and Robert and Lucy Fayers
Distinction awards:
Stradbroke Recorder Ensemble one and two
Nathan Abel
Sarah Kelf
Matthew Taylor
Great Yarmouth Junior Brass
Faye Ainley
Jennifer Youngs
Lauren Kent
Emma Jordan
Saffia Adda
Oliver Speed and Charlie Temple (2)
Ambrin Williams and Florence Mitchell
Natasha Nielson
Aditi Lal
Aarushi Kuran,
Ormesby Junior Strings
Ormesby Village Junior School Orchestra
Calver Chamber Players - Maxim Calver (3), Evie Calver (2), Ian Calver
Rebecca Clark
Dhivya Suresh
Richard Brown
Opus - Sophie Burditt (3), Nathan Hindes, Kajtek Karlikowski
Charlotte Mawford (2)
Frank Buntain
Emma Philpot
Andrew Greenwood (2)
Niamh Mcloughlin
Lorna Pickering
GYC performing Arts Year Two Vocal Ensemble
Oliver Goodenough
Hollie Nichols(2)
Deanna Demetriou (2)
Rosamund Payne
Thomas Allen (2)
Diane Neve
Julia Whitman
Caister First and Nursery School Choir
Martham Primary School Choral Society (2)
Cliff Park Middle School Choir
All Saints Lessingham School Senior Choir
Danielle Ash
Shani Cantor
Anna Ross(4)
Emma Crowther
Chantel Morton (2)
Ellie Pybus
Amara Cunningham
Ormesby Chamber Choir
Charles Carter
Samantha Sayers
Kalli Cheatle
Robyn Worrell
Brooke Smith
Liam Brown
Tom Bryant
Rianna Ash
Alex Fox
Emily Hughes.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here