Search

Final burst of colour

PUBLISHED: 13:14 15 November 2009 | UPDATED: 15:38 03 July 2010

Gorleston Horticultural Society and Gorleston Flower Club's final show of the year was held at the Shrublands, Magdalen Way, at the weekend.

The main exhibits in the horticultural section were chrysanthemums, with a wide variety in size and colour judged by Alan King, from Cambridge.

Gorleston Horticultural Society and Gorleston Flower Club's final show of the year was held at the Shrublands, Magdalen Way, at the weekend.

The main exhibits in the horticultural section were chrysanthemums, with a wide variety in size and colour judged by Alan King, from Cambridge. The vegetable sections and other flowers were judged by Bob Coutts, from Somerleyton.

Floral art on a Christmas theme was judged by Ann Bridge, from Norwich, who awarded best in show to Irene Smith for her exhibit Christmas Cocktail.

There were also some mouth-watering exhibits in the domestic economy section, judged by David Paterson from Yarmouth College.

Prize winners: Chrysanthemums: one large bloom, Richard Dickerson; six blooms medium exhibition, Alan Watson; three blooms medium exhibition, Richard Dickerson; three vases, three blooms incurved, Alan Watson; one vase, five blooms incurved, David Riches; one vase, three blooms incurved, Alan Watson; one vase, three blooms intermediate, Alan Watson; three vases, three blooms single (distinct cultivar in each vase) Alan Watson; one vase, five blooms large single, Trevor Last; one vase, three blooms large single, one or more cultivar, Trevor Last; one vase, five blooms medium single, Leo Youell; one vase, three blooms disbud or three stem sprays, Leo Youell; one vase, five blooms mixed cults, John Clemitson; one vase of any other chrysanthemum, John Clemitson; one chrysanthemum in pot Owen; one boulou in 15.5cm pot with five blooms, Leo Youell.

Vegetables: five coloured potatoes, Trevor Last; five white potatoes, Trevor Last; two savoys, Ron Huggins; three leeks, Alan Watson; five onions under 250gms, Alan Watson; three onions over 250gms, Trevor Last; three parsnips, Trevor Last; two heads of celery, Alan Watson; two red cabbages, Alan Watson; six globe beetroot, Kenny Westgate; 12 shallots, exhibition, Alan Watson; 12 shallots, pickling, Kenny Westgate; three long carrots, Trevor Last; any other vegetable Trevor Last; collection of three kinds of vegetable, Trevor Last. Novice two cabbages, Andrew Kemp.

Fruit: Six cooking apples, Ron Huggins.

Flowers: Collection of orchids, Ms Frosdick; collection of cacti, Leo Youell; collection of office plants, Ron Huggins.

Domestic economy: five sausage rolls, Dawn Potter; five mince pies, Wendy Waters; five oaty cheese slices, Wendy Waters; five cherry flapjacks, Wendy Waters; coconut macaroons, Wendy Waters; shortbread fingers, Brenda Fuller; butterscotch cake, Ann Geer; five chocolate truffles, Wendy Waters; jar of soft fruit jam, Ann Geer; jar of stone fruit jam, Ann Geer; jar of jam, Wendy Waters; jar of marmalade, June Baker.

Floral art: Christmas Carol, Sue Coles; Festive Ring, Dawn White; Traditional Christmas, Marilyn Knox; Christmas Cocktail, Irene Smith; Christmas Day, craft class, Janet Dillon.

Awards, chrysanthemums: Steward and Patterson Challenge Cup best exhibition medium exhibit chrysanthemums, Alan Watson; Engledow and Gallant Challenge Cup best exhibit incurved chrysanthemums, David Riches; East Anglian Challenge Cup best exhibit of three chrysanthemums, Alan Watson; Herbert Gayton Silver Challenge Cup, Alan Watson; NCS certificate of merit best exhibit of large single chrysanthemum, Trevor Last; gilt medal best exhibit chrysanthemum in a pot, Owen; NCS silver medal best over all chrysanthemum exhibit, Alan Watson; NCS bronze medal runner-up to best chrysanthemum exhibit, Richard Dickerson.

Vegetables: Crow Cup best exhibit vegetable classes, Trevor Last; P Hales Cup best exhibit collection of vegetables, Trevor Last.

Flowers: AV Wade Memorial Bowl, Ms Frosdick.

Best novice: Certificate of merit, Andrew Kemp.

Domestic economy: SE Gallant Challenge Cup best exhibit cookery, Ann Geer; Festival Cup best exhibit jams etc Ann Geer; Pat Johns Salver best overall exhibit Ann Geer; gilt medal most points Wendy Waters.

Floral art: Monica Bird Cup best exhibit Irene Smith; Henrietta Fuller Memorial Cup runner-up Marilyn Knox; gilt medal most points Ann Geer; Marsden Smith Bowl most points in year Dawn White; Joyce Wright Trophy runner-up to most points Ann Geer.

Further details from Mr A Pitchford on 07533 413027 (Horticultural Society) and Margaret Colman on 01493 663590 (Flower Club).

Most Read

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury