Search

Army runner sets half marathon pace

PUBLISHED: 15:52 18 August 2011 | UPDATED: 16:17 18 August 2011

Mark Greenwood with Jimmy Jones

Mark Greenwood with Jimmy Jones

ON Sunday, a bright sunny morning saw early activity around the South Gorleston, Browston and Lound lanes as Great Yarmouth Road Runners placed the many signs and markers for the Half Marathon Road Race.

At Emerald Park, Gorleston FC as the last of almost 300 runners arrived, the skies clouded to make conditions more bearable.

The wheelchair entrant, Peter Downing, set off five minutes ahead of the field which followed at 10 o’clock.

As the sun steadily returned, and having completed the two circuits around the villages, the first man home was Mark Greenwood, an Army runner who had travelled down from Rutland, finishing very comfortably in 1-13:34.

Running particularly well, the first lady home was Karen Archbold of Lowestoft Road Runners in 1-34:55.

All the age group leaders received awards for their placings and these were presented to them by Jimmy Jones, the president of Gorleston FC. The Race Charity Partner was the East Anglian Air Ambulance. Runners have donated sponsorships to this very worthy cause.

The race director was particularly pleased with the high number of thank-yous from runners who enjoyed a great day out. He thanked the 50-plus marshals and helpers who made it an enjoyable and safe event.

He was also grateful to the residents of the area who tolerated the intrusion, to Gorleston FC and Ormiston Venture Academy for use of their facilities, to Adnams Brewery, Pasquier Brioche and Morrisons for helping to stock the goody-bags, and to St John Ambulance.

Results

1 Mark Greenwood (Army) SM 1-13:34, 2 Richard O’Sullivan (Tipton Harriers) SM 1-18:16,

3 Carl Prewer (Lowestoft Road Runners) M40 1-18:41, 4 Stephen Pettit (Ely Runners) M45 1-20:00, 5 Stephen Gibbs (Norwich Road Runners) SM 1-20:21, 6 Paul Higham (Norwich Road Runners) SM 1-21:28, 7 Alan Cooney (Saxmundham Saxons) SM 1-21:28, 8 Paul Muffett (North Norfolk Beach Runners) M50 1-22:13, 9 Mark Garrett (Norwich Road Runners) M45 1-22:57, 10 Alan Dawson (Saint Edmund Pacers) M50 1-24:16, 11 Phil Quantrill (GYRR) SM 1-26:12, 12 David Hughes M45 1-26:18, 13 Graham Moore M45 1-26:53, 14 Tim Earl (Waveney Valley AC) SM 1-27:30, 15 Mark Clues (Tri Anglia) M40 1-27:37, 16 Jeremy Zielinski M60 1-27:48, 17 Jonathon Meadows (Lowestoft Road Runners) SM 1-27:52, 18 Edward Greenland (Wymondham AC) M45 1-28:13, 19 Christopher Tye (Ipswich Triathlon Club) M40 1-28:29, 20 Michael Howlett (Ryston Runners) SM 1-29:18.

21 Christian Seymour (Stowmarket Striders) M40 1-29:20, 22 Andy Hough SM 1-29:23, 23 Daniel Shah SM 1-29:35, 24 Darren Judd (Sudbury Joggers) M40 1-30:09, 25 Terry Epps (Wymondham AC) M55 1-30:32, 26 Paul Lyon (Lowestoft Road Runners) SM 1-30:46, 27 Andrew Terry (Wymondham AC) M40 1-30:50, 28 Paul Blazey SM 1-31:34, 29 Vinny Jones SM 1-31:37, 30 Mark Hazlehurst (Yaxley Runners) M50 1-31:38, 31 Carl Meen (Lowestoft Road Runners) SM 1-31:46, 32 Chris Scott (Lowestoft Road Runners) SM 1-31:47, 33 Karl Chapman (Wymondham AC) M40 1-32:07, 34 Mark Shearing (Tri Anglia) SM 1-32:11, 35 Ian Thomas (Norfolk Gazelles) M50 1-32:17, 36 Stu Barnard (Norfolk Harriers) SM 1-32:41, 37 Kevin Howlett (Ryston Runners) M50 1-33:37, 38 James Lay SM 1-33:45, 39 Michael Sadler (North Norfolk Beach Runners) M45 1-33:48, 40 David Jay SM 1-34:08.

41 Chris Chorley (Bungay Black Dog) M45 1-34:25, 42 Mike Grout (Benfleet RC) M40 1-34:52, 43 Steve Mulholland SM 1-34:53, 44 Andrew Mulligan (Coltishall Jaguars) SM 1-34:54, 45 Karen Archbold (Lowestoft Road Runners) F40 1-34:55, 46 Martin Yeomans (Norwich Road Runners) M60 1-35:03, 47 Daren Francis SM 1-35:39, 48 Will McMorris SM 1-35:49, 49 Richard Franks (Northampton Road Runners) M50 1-35:54, 50 James O:Connor SM 1-35:56, 51 Chris Bullock SM 1-36:04, 52 Ashwin Shah SM 1-36:40, 53 Stephen Blomfield M45 1-36:41, 54 Jim Hayes (North Norfolk Beach Runners) M60 1-36:42, 55 Martin Bagnall (Coltishall Jaguars) M45 1-36:48, 56 Cheryl Holder (Purple Patch Runners) F40 1-36:53, 57 Nick Askham (Tri Anglia) SM 1-37:00, 58 Martin Hewetson (Norwich Road Runners) SM 1-37:16, 59 Michael Armes (Norwich Road Runners) M45 1-37:19, 60 James Francis SM 1-37:25.

61 Gail Pryke (Ipswich Jaffa) F50 1-37:28, 62 Nick Taylor SM 1-37:57, 63 Keith Allan M40 1-38:07, 64 Tim Groombridge (Waveney Valley AC) M45 1-38:14, 65 Anna Kirkham (Norwich Road Runners) SF 1-38:23, 66 Duane Roberts M45 1-38:30, 67 Matthew Buckoke (GYRR) SM 1-38:36, 68 Stephen Arnold SM 1-38:45, 69 Tessa Jones (CONAC) F45 1-38:59, 70 Richard Morris-Jones (Reepham Runners) M40 1-38:59, 71 Justin Day SM 1-39:07, 72 Jonathan Blainey M40 1-39:16, 73 Robert Dalessandro (Cambridge Triathlon Club) M45 1-39:23, 74 Paul Butler SM 1-39:33, 75 Ker Macrosson (Stowmarket Striders) M55 1-39:35, 76 Colin Browning (Norwich Road Runners) M45 1-39:43, 77 Sandra Roberts F45 1-40:01, 78 Shaun Dodd (Blyth Running Club) M40 1-40:14, 79 Graham Coleman (Wymondham AC) M45 1-40:58, 80 Michael Neatis M40 1-40:59.

81 Chris Dowsett (Bury Pacers) SM 1-41:13, 82 David Kellway (Tri Anglia) M50 1-41:24, 83 Lorraine Marshall (CONAC) F40 1-41:28, 84 Adam Etches (Ely Runners) SM 1-41:31, 85 Dave Jones SM 1-41:36, 86 Jason Hayfield M40 1-41:36, 87 Ian Hacon (Tri Anglia) M40 1-41:53, 88 David Aldis (CONAC) M60 1-42:34, 89 Jake Hussey (Plumstead Runners) M45 1-42:57, 90 Kevan Pywell (GYDAC) M50 1-43:05, 91 Sean McTernan M50 1-43:45, 92 Kate McBurney SF 1-43:54, 93 Gary Tortice SM 1-43:54, 94 Kieron Carvell (UK Netrunner) M50 1-44:05, 95 Ashley Norton (Lowestoft Road Runners) SM 1-44:13, 96 John Figiel M45 1-44:15, 97 Clare Van Gurp SF 1-44:16, 98 Stephen Panting (Norwich Road Runners) M40 1-44:20, 99 Jalanie Dalessandro (Cambridge and Coleridge AC) F45 1-44:30, 100 Martin Gooderham (Tri Anglia) SM 1-44:40.

101 Mark Elflett (Lowestoft Road Runners) M45 1-45:04, 102 Glen Curtis SM 1-45:19, 103 Jon Betson SM 1-45:37, 104 Andrew Menin (Wymondham AC) M50 1-45:59, 105 Steve Robinson (Stowmarket Striders) M55 1-46:03, 106 Philip Harvey M40 1-46:44, 107 Bobbie Sauerzapf (Bungay Black Dog) F50 1-47:16, 108 Richard Dye (Bungay Black Dog) M45 1-47:33, 109 Mark Caddy SM 1-47:43, 110 Shaun Conway M45 1-47:49, 111 Kevin Bradley (Stowmarket Striders) M50 1-48:09, 112 Chris Meadows SM 1-48:17, 113 Mick Staines (Castle Point Joggers) M60 1-48:28, 114 Carole Challis SF 1-48:53, 115 Myles Clarke SM 1-49:26, 116 Joaquim Monteiro (Haverhill Running Club) M55 1-49:32, 117 Julie Burrows SF 1-49:38, 118 Frank Moggan (Stowmarket Striders) M60 1-49:47, 119 Robert Elvin (Tri Anglia) M40 1-50:03, 120 Paul Timms SM 1-50:13.

121 David Rivett (Dorset Doddlers) M40 1-50:40, 122 Jessica Neal (North Norfolk Beach Runners) SF 1-50:46, 123 Adrian Hunt M55 1-50:59, 124 Debbie Tomkins (Norwich Road Runners) F45 1-51:30, 125 John Kelly SM 1-51:37, 126 Rebecca Langford SF 1-51:49, 127 Karen Hatton (Bury St Edmunds Pacers) F50 1-52:21, 128 Rachael Baker SF 1-52:31, 129 Kevin Marshall (Ilford AC) M50 1-52:31.

130 Tina Belsom (Stowmarket Striders) F45 1-52:38, 131 Peter Walsh SM 1-52:47, 132 Stuart Herring M45 1-52:55, 133 Rebecca Clare (Woodbridge Shufflers) F45 1-53:00, 134 Simon Birch (Hull Springfield Harriers) M40 1-54:27, 135 Duncan Harrison SM 1-54:49, 136 Mark Sutton SM 1-54:50, 137 Nick Overy M40 1-55:00, 138 Mark Waterworth M40 1-55:06, 139 Steve Bachrach M50 1-55:10, 140 Jamie Barber SM 1-55:12.

141 Peter Tilbrook SM 1-55:28, 142 Anke Schumacher SF 1-55:36, 143 Matt Hunn M40 1-55:43, 144 Nathan Reynolds SM 1-56:51, 145 Colin Richardson SM 1-56:52, 146 Andrew Moore M45 1-56:59, 147 Angie Bear (Wymondham AC) F50 1-57:09, 148 Elizabeth Wickham F45 1-57:18, 149 Simon Bunting (Lowestoft Road Runners) M45 1-57:23

150 Elayne Hilton (Lowestoft Road Runners) F40 1-57:23, 151 Kelvin Waters M55 1-57:26, 152 Karl Hill SM 1-57:38, 153 Paul Goulsbra M40 1-57:43, 154 Lisa Stubbs (Elmbridge Road Runners) SF 1-57:49, 155 Chris Groves (Norwich Tri-Anglia) M60 1-57:56, 156 Peter Jay (Bury St Edmunds Pacers) M50 1-58:11, 157 John Tilbrook M60 1-58:14, 158 Ian Timms SM 1-58:52, 159 Ian Cannell M40 1-59:17, 160 Lawrence Dibden SM 1-59:49.

161 Cassie Barker (Wymondham AC) SF 1-59:55, 162 Gary Cooper M45 1-59:58, 163 Chris Cottam (Bedford Harriers AC) M60 2-00:11, 164 Chris Cottam SM 2-00:12, 165 Ivan Clarke M50 2-00:19, 166 Charles Sizeland SM 2-01:06, 167 Claire Brooks SF 2-01:06, 168 Howard Wilcox M55 2-01:18, 169 Ian Barker M40 2-01:21, 170 Eric Powell M40 2-01:27, 171 Catherine Richardson (Anster Haddies) SF 2-01:39, 172 Elizabeth Sippings F40 2-01:56, 173 Gordon Aspin (Royston Runners) M55 2-01:59, 174 Ian Breeze M40 2-02:26, 175 John Barrett SM 2-03:07, 176 Rosemary Matlock (Thetford AC) F50 2-03:14, 177 Colin Whale (Bungay Black Dog) M45 2-03:25, 178 Helene Hunter SF 2-03:28, 179 Philippa Rudd (Norwich Road Runners) F45 2-03:38, 180 Gemma Sullivan SF 2-04:08.

181 Nicola Read (Thetford AC) F40 2-04:45, 182 Usa Harbord (Goyt Valley Striders) F40 2-05:07, 183 Matt Beavan SM 2-05:14, 184 Nicola Steggles (Wymondham AC) F45 2-05:21, 185 Glynis Bennett SF 2-05:21, 186 Belinda Nichols SF 2-05:22, 187 Karen Gedge (Bungay Black Dog) F45 2-05:26, 188 Konrad Pytlarz SM 2-05:34, 189 Julie Dilrew (Reepham Runners) F50 2-06:17.

190 Gina Wilson F45 2-06:48, 191 Robin Farrar (Bungay Black Dog) M60 2-07:09, 192 Emma Renouf SF 2-07:28, 193 Lee Green SM 2-07:28, 194 Karren McMorran (Bungay Black Dog) SF 2-07:44, 195 Gary McMorran (Bungay Black Dog) M40 2-07:44, 196 Gill Woodhouse (Dereham Runners) F60 2-08:51, 197 Ronal Van der Merwe F50 2-09:50, 198 Jonathon Thetford SM 2-10:13, 199 Rachel Barrow SF 2-10:20, 200 Stephen Clarke SM 2-10:57.

201 Mark Durrant M45 2-11:12, 202 Richard Farrar M40 2-11:17, 203 John Richardson (Dereham Runners) M55 2-12:20, 204 Joe Pulford SM 2-12:36, 205 Graham Worsfold SM 2-12:45, 206 Mark Ogden M40 2-12:45, 207 Neil Taylor M45 2-14:13, 208 Tom Collier SM 2-14:31, 209 Angela O:Sullivan SF 2-14:39, 210 Sue Hargadon (Ipswich Triathlon Club) F55 2-15:16, 211 Peter Riley (Burnham Joggers) M60 2-15:29, 212 Alan Faulkner SM 2-18:39, 213 Philip Wilton M40 2-19:08, 214 Elaine Stone F50 2-19:17, 215 Yvonne Jackson F40 2-19:29, 216 Robert Whalen SM 2-19:47, 217 Naomi Pearson SF 2-19:56, 218 Jane Stafford (Norwich Road Runners) F45 2-20:50, 219 Lee Woodrow SM 2-20:58, 220 Sharon Armes (Norwich Road Runners) F40 2-21:15.

221 Mike Marshall (North Norfolk Beach Runners) M60 2-21:37, 222 Gary Cuthbert SM 2-21:48, 223 Paul Thynne M55 2-21:55, 224 Antonia Webster SF 2-22:03, 225 Melanie Floyd F40 2-22:47, 226 Samantha Reddy (Norwich Road Runners) F40 2-23:22, 227 Nigel Ball M40 2-23:29, 228 Matthew Reynolds SM 2-24:23, 229 Iain Milroy M40 2-25:13, 230 Rachel Acamon-Carbonelli SF 2-25:17, 231 Rebecca Dowsett SF 2-26:51, 232 Debbie Chettleburgh SF 2-29:26, 233 Shanna Bayward SF 2-30:53, 234 Harry Taylor M50 2-31:16, 235 Jemma Varela SF 2-33:47, 236 Tracy Bliss (Benfleet RC) F40 2-36:28, 237 Pat Brightman (GYDAC) F55 2-41:24, 238 Ryan Green SM 2-52:37.

Wheelchair: 1 Peter Downing M55 1-31:25.


If you value what this story gives you, please consider supporting the Great Yarmouth Mercury. Click the link in the orange box below for details.

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years, through good times and bad, serving as your advocate and trusted source of local information. Our industry is facing testing times, which is why I’m asking for your support. Every single contribution will help us continue to produce award-winning local journalism that makes a measurable difference to our community.

Thank you.

Most Read

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury