Bowls juniors in limelight

Martham Bowls Club

On Saturday, Martham BC held its annual junior handicap singles event for club members aged 16 and under.

Sixteen played in the morning rounds and sisters Lauren and Gemma Siely and Ricky Tilford and Jack Larter (winner of last week’s open U12) reached the semi-finals of the U12s.

The sisters were drawn against each other, and although seven-year-old Gemma put up a determined fight against Lauren (10) and bowled some excellent woods, Lauren’s experience helped her win 11-4. Ricky also bowled well but Jack was on a roll and won 18-5.

Daniel Seabourne and Jack Brown (runner-up in last week’s open U16) qualified for the final of the 12-16s.

Lauren and Jack Larter were well matched and after an exciting 10 ends Jack won 10-9. Despite being relatively new to bowls, Jack Brown played a very good game, but Daniel was at the top of his form and won 19-4.

Jack Larter was presented with the Jane Rush Cup by president Jane, and Mike Fisher presented the George Dyball Cup to Daniel Seabourne for the second year running.

Most Read

All refreshments were provided free to players and spectators by the fund set up in memory of club member George Dyball.

Martham A played Caister A in at Lacon Cup final at Gorleston Conservatives and won 86-64, top block T Punchard, G Harrison and J Dyball. In the Yarmouth League they were at home to Acle and lost the game by one shot 69-70 (3-4).

Martham B gained all seven points at home to Caister B, 107-47, top block C Starkings, S Moore and T George 38-6.

In the Norfolk League, Martham B were at Winterton and won just one rink in a 54-50 (7-2). defeat: Debra Nicholson, Bing Smith and Les Smith 23-9.

Bradwell Bowls Club

In the Men’s Malta Cup, Bradwell A continued their chase for the play-off finals with two good wins.

At Caister, they had a 6-1 victory with Eric Brooks, Peter Ridler and Dennis Pratt on 23-14. At home against Martham, they finished 5-2 with Terry Gallant, Peter Ridler and Colin Deverill producing a fine 24-7 win.

The B team away to Ormesby also enjoyed a 6-1 victory with Peter King, Charles Hutchinson and David Armes winning 30-9.

The Ladies’ Malta Cup game at home to Acle saw only one rink gain success, Liz Ward, Ann Seddon and Shirley Lloyd.

Both Federation League games for the Reds and Greens were cancelled due to heavy rain.

In the EBA County Fours, the A team at Caister had three very closely-fought games but could manage to take only one point from the home side, this coming from the block of Eric Brooks, Jim Malcolm, Eddie MacDonald and Dennis Pratt 24-17.

The B team at home to St Marks from Norwich had a 5-0 victory with the best from George Coxsey, Charles Hutchinson, Allan Collins and Stan Deverill 21-12.

The Sunshine League saw Bradwell triumph 59-50 over top-of-the-league Caxton with Paul Lown, Brian Pilgrim and Stan Deverill 23-15.

Two furhter games for the club came in the Lothingland League.

The first against Gorleston Conservatives was won 71-58 with Peter King, Hugh Clifton and Derek Patterson 19-11 and the second saw a 84-52 victory against Hopton with Jean Fagan, Kaye Smith and Joan Bayfield finishing well in front on 31-11.

Ormesby Bowls Club

On July 19, Ormesby’s three wood Federation Blue team entertained Plantation Park and lost 7-2. The winning Ormesby rink was F Pope, M Sullivan and M Smith 16-15.

On the same evening the Men’s Malta Cup team played at home to Acle B and lost 51/2-11/2 (65-56).

The winning Ormesby rink was J Bratton, M Hart and R Pope 15-14.

On the afternoon of July 22, Ormesby Ladies’ Malta Cup team away to Martham lost (5-1) 63-49. The winning Ormesby rink was F Pope, J Fortescue and D Horne 20-15.

The same day, in the Mens EBA League, Ormesby at Freethorpe had a disappointing 5-0 defeat.

Last Thursday, in the Yarmouth League, Ormesby had a good win at home against Hickling (6-1) 81-61.

Winning blocks were J Bratton, F Pope and R Pope 23-11; M Hunt, N Cheevers and K Dongray 23-17 and D Picot, D Palmer and M Hart 21-16.

Last Friday, in the Men’s Malta Cup’ Ormesby lost 6-1 to Bradwell. The winning rink was C Fortescue, M Hart and R Pope 19-13.

On Monday, in the Men’s EBA League, Ormesby entertained St Marks, winning on two rinks and losing on one – St Marks 74, Ormesby 57 (3-2).

Winning rinks for Ormesby were J Jenkins, I Carter, D Humphries and K Hunt 30-24 and J Bratton, D Palmer, D Picot and K Scott-Greenard 20-19.

Rollesby Bowls Club

A rare week without a defeat! Although two matches were cancelled by the opposition due to their inability to raise a side, Rollesby enjoyed the best of the four matches played.

Home advantage in all may have played a part, but the week started with a game against Neatishead in the Broadland League which resulted in a narrow 4-3 points win, overall score 74-64. The only winning block was E Taylor, T Wright, G Curtis 25-9.

Rollesby followed this with an impressive 84-65 win against Dilham in the Broadland, points 5-2, E Taylor, T Wright, G Curtis 28-13; J Temple, A Palmer, B Temple 23-12.

Entertaining Yarmouth League high-flyers Runham, Rollesby gained valuable points in a 6-1, 80-64 win – F Walker, S Daniels, J Catchpole 19-13; C Johnson, T Wright, G Curtis 21-15; J Temple, A Palmer, B Temple 29-14.

In a Duffield League encounter with Spixworth, Rollesby romped to a 93-43 win, points 8-2 – C Johnson, D Gammon, K Greenard-Scott 31-8; J Temple, J Wheaton, R Blunden 17-10; T Bolton, F Walker, M Gallant 33-8.