Camden Tavern back on cup trail

Halls Group Great Yarmouth Sunday LeagueThe season kicked off with most teams involved in county cup action which produced mixed results for the leagues teams.

Halls Group Great Yarmouth Sunday League

The season kicked off with most teams involved in county cup action which produced mixed results for the leagues teams.

In the Norfolk Senior Cup last season's beaten finalists Camden Tavern were involved in a high-scoring victory over Acle Rangers, 6-3.

Joining them in the second round draw are Lacons Arms who came from an early 2-0 deficit against Haig FC to eventually win 5-3.

The game at Aylsham Wanderers, where El Sol were due to play, was postponed due to a waterlogged pitch.

Sadly, the league lost Gorleston Albion and Hembsy SSC from the competition as they went down 6-1 to Wymondham Rangers and 2-1 to Silver Fox respectively.

Most Read

There was one league fixture in the first division as Archers beat Sunningdale Boys 3-2 at Ormesby.

Into the Intermediate Cup for second division sides, the only team that got through was Nothing Special who accounted for White Bell Wanderers 4-3.

Rollesby were crushed 6-1 at NCCSC and Memphis Belton went down 4-1 at The Fowler.

In the league Dukes FC won 6-2 against Acle Wanderers.

The third division sides were all involved in Norfolk Junior Cup action where the league had six sides progress and four bow out.

The teams that go through are Cantley Rovers who beat White Rose 3-1, Hembsy FC who thrashed Hockwold 9-0, Windmill who romped 11-0 at Lynn Napier, Albion United who beat Silver Fox Reserves 4-2 and Rampart Signs who beat Wendene Wanderers by the same scoreline. Greengate were awarded a walkover as West Earlham failed to show.

The teams that bowed out were Belton FC who lost 4-1 to Sporting Longdale, Venture Albion who went down 6-1 at Mischief, Crown Stores who lost 3-1 at Pilling Park and Sun FC who lost 2-0 to Pulham United.

Results for September 7. Division One: Sunningdale Boys 2, Archers 3.

Division Two: Dukes FC 6, Acle Wanderers 2.

Norfolk Senior Cup first round: Aylsham Sunday v El Sol PP; Camden Tavern 6, Acle Rangers 3; Gorleston Albion 1, Wymondham Rangers 6; Haig FC 3, Lacon Arms 5; Hembsy SSC 1, Silver Fox 2.

Norfolk Intermediate Cup first round: Nothing Special 4, White Bell Wanderers 3; NCCSC 6, Rollesby 1; The Fowler 4, Memphis Belton 1.

Norfolk Junior Cup first round: Belton United 1, Sporting Longdale 4; Cantley Rovers 3, White Rose 1; Greengate v West Earlham United WO; Hembsy FC 9, Hockwold 0; Lynn Napier 0, Windmill 11; Mischief 6, Venture Albion 1; Philling Park 3, Crown Stores 1; Silver Fox Res. 2, Albion United 4; Sun FC 0, Pulham

United 2; Wendene Wanderers 2, Rampart

Signs 4.

Fixtures for Sunday September 14. Division One: Archers v Hembsy SSC (A Anguish) Mill Lane; Camden Tavern v Gorleston Albion (A Symonds) Beaco; Norton Athletic v Lacon Arms (B Russell) Norton; Sunningdale Boys P v P El Sol.

Norfolk Senior Cup first round: Aylsham Wanderers v El Sol.

Division Two: Camden Tavern Res v Kings Arms Crusaders (N Jaques) Beaco; Dukes FC v Rollesby (S Whitefoot) Mill Lane; Memphis Belton v Newtown Golfers (A Russell) Mill Lane; Nothing Special v Acle Wanderers (R Bradnum) Beaco.

Division Three: Belton United v Rampart Signs (R Manship) Burgh Castle; Greengate v Cantley Rovers (G Gray) Beaco; Sun v Windmill (N Evans) Mill Lane; Venture Albion v Albion United (A Betts) Mill Lane.

Any problems, ring fixture secretary Scott Yarham 07901 825648.