Search

City of Norwich AC runner Earl retains Humpty Dumpty 10k title

PUBLISHED: 09:03 06 July 2012

Humpty Dumpty 10K wheelchair race winner Peter Downing.

Humpty Dumpty 10K wheelchair race winner Peter Downing.

Archant

The 5th Humpty Dumpty 10K, organised by Great Yarmouth & District Athletic Club, attracted 313 entries to run on a warm Sunday morning.

The quiet villages of Reedham, Limpenhoe & Freethorpe, were invaded by a mass of runners for this race.

The men’s race was won by Nick Earl, from the City of Norwich AC, retaining his title in a time of 33:25. He received a winner’s cheque for £100.

He was closely followed by another City of Norwich member in 2nd place, Damian Rogers recording a time of 33:31 for £75. Ipswich Jaffa’s Gavin Davies clocked 33:50 for £50.

The Ladies race was won by Molly McKay from West Norfolk AC (41:25), 2nd was Alex Smith from Norwich Road Runners (41:35) and 3rd Amy Dungar from Wymondham AC (41:44). All the ladies also received cheques identical to the men. Peter Downing once again completed the course in his wheelchair in 52:44.

Anne Martin from Wymondham AC at the age of 76 recorded a time of 56:50 and Lou Miller from Norwich aged 83 beat last year’s time to finish in 1:28:00.

Trophies were presented to 1st, 2nd and 3rd Age Category winners – many whom beat the previous course records for their relevant age groups.

Norwich Road Runners won three team prizes – Senior & Masters Ladies and Masters Men, City of Norwich won the Senior Men’s team prize.

The race was sponsored by local brewery Humpty Dumpty who supplied all finishers with a specially designed shoe bag filled with goodies, they also received a Pettitts Animal Adventure Park voucher.

The brewery organised a children’s fun run and they all received a medal sponsorship of this event.

Results: 1 Nick Earl (City of Norwich AC) 33:25.7, 2 Damian Rogers (City of Norwich AC) 33:31.9, 3 Gavin Davies (Ipswich JAFFA) 33:50.6, 4 Robert Chenery (Ipswich JAFFA) 34:29.0, 5 Sean Atterwill (Dereham Runners AC) 34:40.5, 6 Micah Rogers (City of Norwich AC) 34:41.3, 7 Andrew Jones (City of Norwich AC) 35:07.6, 8 Rob Skinn 35:38.2, 9 Richard Bate (Fairlands Valley Spartans) 36:17.0, 10 Stuart Smith (Norwich Road Runners) 36:38.0, 11 Mark Thompson (Gt Yarmouth RRC) 37:04.2, 12 Richard Jordan (Eastern Vets AC) 37:05.4, 13 Gary Thompson (Ipswich JAFFA) 37:32.1, 14 Stephan Glaysher (Norwich Road Runners) 37:44.6, 15 Christopher Tilbrook 37:54.3, 16 Steve Ely (Norwich Road Runners) 38:24.9, 17 John Cox 38:32.2, 18 Mark Garrett (Norwich Road Runners) 38:39.8, 19 Chris Scott (Lowestoft Road Runners) 38:42.3, 20 Richard White (Wymondham AC) 39:01.9

21 Andrew Terry (Wymondham AC) 39:04.4, 22 Phil Waity (Wymondham AC) 39:13.5, 23 Michael Belshaw (Eryri Harriers) 39:15.1, 24 Mark Haylett 39:19.8, 25 David Cross 39:29.8, 26 Colin Robilliard (Coltishall Jaguars) 39:35.7, 27 Adrian Waters (Norfolk Gazelles) 39:43.0, 28 Tom Richardson (Lowestoft Road Runners) 39:48.4, 29 JAMES Adams (Serpentine Runners) 39:57.2, 30 Steven Rix (Dereham Runners AC) 40:01.7, 31 Jonathan Causton (Wymondham AC) 40:26.9, 32 Matthew Stephens 40:46.2, 33 Craig Bowen-Jones 40:55.9, 34 Matthew Frary (Norwich Road Runners) 41:01.0, 35 Will McMorris 41:02.3, 36 Thomas Townshend (Norwich Road Runners) 41:03.4, 37 Neil Sibley (Gt Yarmouth RRC) 41:10.3, 38 Clive Steward 41:15.2, 39 Paul Grieveson (Humpty Dumpty Brewery) 41:28.7, 40 Molly McKay (West Norfolk AC) 41:28.9

41 Sze-Ming Cheung 41:35.2, 42 Alexandra Smith (Norwich Road Runners) 41:35.6, 43 Amy Dungar (Wymondham AC) 41:45.4, 44 Samuel Hall (Norwich Road Runners) 41:47.4, 45 Richard Blake (North Norfolk Beach Runners) 41:49.7, 46 Matthew Sutton (Gt Yarmouth RRC) 41:54.5, 47 Stephen Dady (Gt Yarmouth RRC) 41:57.5, 48 Howard Norton 42:03.3, 49 Keelan Pywell (GT Yarmouth & DAC) 42:20.3, 50 Michael Sadler 42:32.1, 51 Chris Haylock (Lowestoft Road Runners) 42:37.6, 52 Graham Watering 42:49.2, 53 Vinny Jones 42:52.8, 54 Sharon Hurren (Wymondham AC) 43:15.2, 55 Colin Shadbolt 43:28.8, 56 Stephen Andrews 43:30.3, 57 Stephen Leeves (Gt Yarmouth RRC) 43:39.6, 58 Richard Collyer (Coltishall Jaguars) 43:41.6, 59 Stephen Etherington (Gt Yarmouth RRC) 43:46.2, 60 Nick Overy 43:48.5

61 Alex Hall 43:49.1, 62 Richard Lawes 43:57.2, 63 Sandra Roberts (Norfolk Gazelles) 44:03.3, 64 Robert Davies (Norwich Road Runners) 44:06.6, 65 Matthew Buckoke (Gt Yarmouth RRC) 44:07.4, 66 Jim Hayes (North Norfolk Beach Runners) 44:10.1, 67 Philip John Harvey 44:10.7, 68 Mathew Frary (City of Norwich AC) 44:21.4, 69 Caroline Richardson (Norwich Road Runners) 44:24.1, 70 David Kellaway (Tri-Anglia) 44:28.3, 71 Daniel Brocklehurst (Norwich Road Runners) 44:32.0, 72 Simon English 44:33.3, 73 Grant Randall (Coltishall Jaguars) 44:36.2, 74 Ben Dennington (Coltishall Jaguars) 44:40.1, 75 Shaun Conway 44:41.0, 76 Mark Saunders 44:46.5, 77 Simon Darvell 44:49.9, 78 Richard Dye (Bungay Black Dog AC) 44:50.7, 79 Claire Davey 44:58.9, 80 Paul Jarvey 45:02.0

81 Simon Bransby 45:06.9, 82 Tom Collier (Lowestoft Road Runners) 45:13.8, 83 Nick Gurney 45:23.6, 84 Bill Kingaby (Waveney Valley AC) 45:34.1, 85 Stephen Panting (Norwich Road Runners) 45:37.1, 86 Sally Cushing (Norwich Road Runners) 45:40.1, 87 Terry Quigley (North Norfolk Beach Runners) 45:41.2, 88 William Wilson 45:44.8, 89 John Bone (Gt Yarmouth RRC) 45:52.7, 90 Dylan Thomas 45:53.2, 91 Neil Walpole 45:58.3, 92 Steven Mills 46:02.1, 93 Ian Timms 46:02.3, 94 Terence O’Sullivan (Framlingham Flyers) 46:08.8, 95 Sharon Bardwell (Norwich Road Runners) 46:15.7, 96 Ruth MacKenzie 46:22.9, 97 Michael Johnson (Norwich Road Runners) 46:27.5, 98 Allan McDuff 46:35.1, 99 Carl Bettis 46:37.9, 100 Roderick Main 46:39.7

101 John Figiel 46:44.1, 102 Andrew Hammond 46:44.1, 103 Keith Wagg (Fenland AC) 46:47.5, 104 Michael Fulton 46:48.1, 105 Gemma Greenwood (Serpentine Runners) 46:49.9, 106 Trevor Adcock (Norfolk Gazelles) 46:52.2, 107 Joanne Cox (Bungay Black Dog AC) 46:52.9, 108 Bernard Brett (Humpty Dumpty Brewery) 47:01.4, 109 Keith Hood (Wymondham AC) 47:04.2, 110 Paul Greensides 47:14.0, 111 Chris Vernon 47:14.7, 112 Cameron Brett (Humpty Dumpty Brewery) 47:21.0, 113 David Knight 47:26.8, 114 Joanne Jesney (Wymondham AC) 47:29.8, 115 Anne Millett (Norwich Road Runners) 47:40.6, 116 Paul Timms 47:52.4, 117 Stuart Canwell 47:55.7, 118 Peter Tilbrook 48:05.6, 119 Gavin Thouless (Norwich Road Runners) 48:08.0, 120 Anna Smith (Stowmarket Striders) 48:26.3

121 Darren Collison 48:26.7, 122 Rick Page 48:31.4, 123 Samantha Epps (Wymondham AC) 48:33.8, 124 Michelle Bull (Norwich Road Runners) 48:37.1, 125 Roger Mason 48:37.8, 126 Scott Sherman (Stowmarket Striders) 48:44.1, 127 Michael Jewiss (Dereham Runners AC) 48:44.9, 128 Thomas Lincoln-Kemp (Norwich Road Runners) 48:46.8, 129 Andrew White 48:50.0, 130 Stephen Corbould (Norfolk Gazelles) 49:00.1, 131 Martyn Taylor 49:06.6, 132 Alan Ward 49:11.2, 133 David Barclay (Norfolk Gazelles) 49:12.9, 134 Nicola Baker (Gt Yarmouth RRC) 49:15.4, 135 Neil Thomas (Bungay Black Dog AC) 49:15.6, 136 Michael Smith (Wymondham AC) 49:16.5, 137 Martin Hazell 49:16.9, 138 Colin Alford 49:23.8, 139 Simon Forth 49:30.0, 140 Colin Fish 49:31.2

141 Toni George (Gt Yarmouth RRC) 49:37.0, 142 Mark Mountain (Gt Yarmouth RRC) 49:40.1, 143 Tony Millett (Norwich Road Runners) 49:41.3, 144 Kieron Carvell (City of Norwich AC) 49:44.8, 145 Carl Hicks 49:51.0, 146 Paul Bowen 49:51.3, 147 Gary Gannon 49:53.1, 148 Mike Smith (Wymondham AC) 49:59.0, 149 Sarah Bradley (Norwich Road Runners) 50:01.4, 150 Michael Lozano 50:03.6, 151 Lauren Buffini (Norwich Road Runners) 50:06.6, 152 Andrea Osborne (North Norfolk Beach Runners) 50:10.5, 153 Adrian Hunt 50:13.5, 154 Cassie Barker (Wymondham AC) 50:14.3, 155 Glen Sharman 50:15.4, 156 Ivan Lees (Gt Yarmouth RRC) 50:19.7, 157 Matthew Reynolds (Lowestoft Road Runners) 50:20.4, 158 Veronica Manly (Eastern Vets AC) 50:23.9, 159 Darren Powell 50:26.2, 160 Silke Hunter 50:26.4

161 Chris Dye 50:28.2, 162 Ian Hawkes 50:30.2, 163 Nigel Ball 50:30.4, 164 Mark Peach (Gt Yarmouth RRC) 50:31.8, 165 Lorrain Dawson (Gt Yarmouth RRC) 50:32.0, 166 Sean Jermy (Gt Yarmouth RRC) 50:32.1, 167 Angie Bear (Wymondham AC) 50:43.0, 168 Peter Cunningham 50:53.7, 169 Andy Walter (Norfolk Gazelles) 50:58.4, 170 Jennifer Graham (Tri-Anglia) 51:06.3, 171 Helen Richardson (Wymondham AC) 51:08.6, 172 David Simpson (Coltishall Jaguars) 51:10.1, 173 Tom Warnes (UK Netrunners) 51:13.8, 174 Noel Spruce (North Norfolk Beach Runners) 51:17.6, 175 Julie Dilrew (Reepham Runners) 51:21.7, 176 Cathy Forth (Norfolk Gazelles) 51:39.0, 177 JACK Cronin 51:40.2, 178 Victoria Swanston 51:41.5, 179 Pauline Richardson (Gt Yarmouth RRC) 51:51.7, 180 Tracy Stevens (Wymondham AC) 51:59.4

181 John DiMarco 52:00.5, 182 Phillip Neave (Bungay Black Dog AC) 52:02.5, 183 Adrian Jay (Coltishall Jaguars) 52:02.9, 184 Sarah Jay (Coltishall Jaguars) 52:06.7, 185 John Tilbrook 52:08.1, 186 Alec Fraser (North Norfolk Beach Runners) 52:17.7, 187 Trevor Horrex (Norwich Road Runners) 52:19.8, 188 Carly Jermy (Norwich Road Runners) 52:23.1, 189 Anthony Brookes 52:29.3, 190 Steve Websdale (Norwich Road Runners) 52:31.9, 191 Kathryn Hammond (Norwich Road Runners) 52:32.0, 192 Donald Tiffin 52:32.4, 193 Paul Westgate (Gt Yarmouth RRC) 52:41.2, 194 Stephen Warncken 52:52.7, 195 Blaine Craddock 53:11.0, 196 Peter Downing 53:28.0, 197 Paul Cross 53:31.3, 198 Nicky Dowson (Norwich Road Runners) 53:36.4, 199 Peter Walwyn 53:44.0, 200 Helen Coyte-McKenzie (Norfolk Gazelles) 53:44.3

201 Suzanne Rodger (Norwich Road Runners) 53:46.1, 202 Chris Aspin 53:53.3, 203 Ardyn Ross (Humpty Dumpty Brewery) 53:53.8, 204 Karen Tye 53:54.4, 205 Duncan Harrison 53:58.9, 206 Dianne Tilbrook 54:06.3, 207 Hayley Hooper 54:13.3, 208 Karen Gedge (Bungay Black Dog AC) 54:18.7, 209 Neville Green 54:29.4, 210 Hayley Gerrard (Norwich Road Runners) 54:31.1, 211 Kasia Urbaniak 54:34.3, 212 Judy Potter (Bungay Black Dog AC) 54:38.6, 213 Joni Lambert 54:42.8, 214 Julie London (Norfolk Gazelles) 54:49.4, 215 Deborah English 54:50.1, 216 John Lockett 54:54.7, 217 Sheridan Carver 55:03.0, 218 Lindsay Stiles 55:16.9, 219 Michelle Waters (Norfolk Gazelles) 55:18.7, 220 Ray Knights 55:23.9

221 Barry Payne 55:24.5, 222 Mike Creasor (Road Runners Club) 55:31.9, 223 Dean Gray 55:49.7, 224 Ian Graveling 55:51.0, 225 Gemma Francis (Coltishall Jaguars) 56:19.3, 226 Jane Ashby 56:36.5, 227 Jeremy Sinclair 56:50.9, 228 David Girling (Gt Yarmouth RRC) 56:57.1, 229 Tamsin Desborough (Gt Yarmouth RRC) 56:59.9, 230 Anne Martin (Wymondham AC) 57:11.1, 231 Andrew Stratton (Wymondham AC) 57:13.3, 232 Marie Frary 57:15.8, 233 Robert Belcher 57:19.8, 234 Louis Cooper (Wymondham AC) 57:27.4, 235 GILL Grand 57:30.7, 236 Carole Spong (Gt Yarmouth RRC) 57:33.2, 237 Stephanie Whyte (Bungay Black Dog AC) 57:33.4, 238 Anne Sinclair 57:40.9, 239 Rod Shulver (Gt Yarmouth RRC) 57:48.7, 240 Mik Carr 57:51.2

241 Rebecca Durant (Coltishall Jaguars) 57:53.9, 242 Priscilla Davies 58:17.0, 243 Jackie Eastaugh-king (Norwich Road Runners) 58:40.9, 244 Mike Marshall (North Norfolk Beach Runners) 1-00:21.2, 245 Charles Weigand (Gt Yarmouth RRC) 1-00:51.4, 246 Tony Britt (UK Netrunners) 1-01:16.8, 247 Anna Bettis 1-01:17.4, 248 David Rose (Wymondham AC) 1-01:22.4, 249 Irene Brown 1-01:39.8, 250 Dean Horobin-Wright 1-01:40.1, 251 Kim Belcher (Norwich Road Runners) 1-01:59.6, 252 Catherine Coman 1-02:33.3, 253 Tanya Martin (Wymondham AC) 1-02:34.0, 254 Rachael Williams (Bungay Black Dog AC) 1-03:09.2, 255 Robert Jack (Bungay Black Dog AC) 1-03:30.3, 256 Jennifer Rowley (Reepham Runners) 1-03:50.2, 257 Tabatha Sims 1-04:13.6, 258 Peter Spandler (Gt Yarmouth RRC) 1-04:43.3, 259 Robert Arnell (Gt Yarmouth RRC) 1-05:21.3, 260 Paul Spandler 1-08:13.5

261 Sarah Marsh 1-08:37.7, 262 Wendy Larke (Wymondham AC) 1-09:28.8, 263 Lester Pearson (Diss AC) 1-09:36.8, 264 Albert Spong (Gt Yarmouth RRC) 1-11:06.1, 265 Annette Carter (Gt Yarmouth RRC) 1-11:59.5, 266 Jannine Parry (Humpty Dumpty Brewery) 1-15:29.0, 267 Rebecca Marsh 1-15:55.9, 268 Julie Jarvey 1-17:58.3, 269 Lou Miller 1-28:20.3

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists