El Sol closing in on Carrow Road final

Aston Berry Great Yarmouth Sunday LeaguePRIDE of place this week goes to El Sol who turned the tables in a repeat of last year's Senior Cup final as they booked their semi-final place with a good 3-1 victory at Marlborough.

Aston Berry Great Yarmouth Sunday League

PRIDE of place this week goes to El Sol who turned the tables in a repeat of last year's Senior Cup final as they booked their semi-final place with a good 3-1 victory at Marlborough. They will now entertain Dog House for a place at Carrow Road in the final.

In the league, Arches moved up to third place with a fine 4-1 win against Newton Golfers to leapfrog their opponents, whilst Sunningdale and Norton Athletic fought out a 3-3 draw at Ormesby.

In the second division, Hemsby recorded a 4-0 win against Gorleston Albion to climb to third whilst the Windmill v Rollesby match was abandoned at half-time with the score 0-0 and will have to be replayed.

Venture Albion picked up their third win in the third division with a 3-1 win at Mariners Compass and rise above them in the table.

In the divisional cups Camden Tavern lead their group following an easy 5-1 win against Hemsby SSC.

Most Read

Camden Tavern Reserves chalked up their opening win in the second division group A with a 7-2 rout at Caesar's Bar whilst in group B, Belton United and Acle Wanderers shared the points following their 1-1 draw.

The third division league cup is in three groups with the three group winners and best runners-up qualifying for the semi-finals.

Rumbold Arms secured their place as they have won both games in group A following their 5-1 victory against Crown Stores.

Memphis Belton will now be favourites to win group B following their 4-3 success against Sun FC whilst Star and Garter are strong contenders for group C after their 8-2 win against Bohemians.

This week's action sees the KO Cup quarter-finals and also the plate semi-finals so we should know who our first finalists are on Sunday.

As usual, results to Glyn Gray on 01493 651261 by 6pm.

Fixtures

Knock-out Cup, quarter-finals: Arches v Bohemians (A Russell, Mill Lane), Gorleston Albion v El Sol (N Jacques, Mill Lane), Hemsby FC v Caesar's Bar (B Russell, Hemsby), Star and Garter v Windmill (S Whitefoot, Mill Lane.

KO Plate, semi-finals: Acle Wdrs v Hemsby SSC (T Webb, R Drake, A Clark, Acle HS), Camden Tavern Res v Newtown Golfers (R Bradnum, G Gray, S Addy, Beaco).

Division One: Camden Tavern v Norton Ath (A Anguish, Beaco).

Division Three: Carpathians v Crown Stores (W Hanson, Ormesby), Rumbold Arms v Mariners Compass (M Hubbard, Beaco), Venture Albion v Sun (G Walker, Burgh Castle).