New first division leaders score nine

The Aston Shaw Gt Yarmouth Sunday League

THERE were some big scorelines, and the first division sees new leaders in Great Yarmouth Town, top on goal difference after their 9-0 rout of Hemsby FC.

Rollesby, who have played three games more, move into second place after they held champions Camden Tavern to a 3-3 draw.

Windmill remain third despite being inactive, whilst El Sol move above Camden Tavern into fourth place following an 8-0 win at Hemsby SSC.

Gorleston Albion picked up their second win, 3-1 win at Star and Garter. Acle Wanderers picked up their first three-point haul as they beat Memphis Belton 3-2.

It’s as you were at the top of the second division as the top three all picked up victories.

Yarmouth White Sox ran out 7-0 winners against Carpathians whilst Camden Tavern Reserves remain just a point and a game behind following a 2-0 win at Gorleston Rangers.

Most Read

Martham are a further two points adrift after they struck eight unanswered goals against Mariners Compass, whilst Bohemians are a further four points back after beating Leisureland 3-0.

Lichfield picked up their second win of the campaign, a good 7-1 win against Gorleston Albion Reserves whilst the final game ended all square as Sun FC and Venture Albion battled out a 2-2 draw.

This week sees the third round of the county cup competitions, so good luck to all teams from the league.

Results

Division One: Camden Tavern 3, Rollesby 3; Great Yarmouth Town 9, Hemsby 0; Hemsby SSC 0, El Sol 8; Memphis Belton 2, Acle Wanderers 3; Star and Garter 1, Gorleston Albion 3.

Division Two: Bohemians 3, Leisureland 0; Gorleston Rangers 0, Camden Tavern Res 2; Lichfield Arms 7, Gorleston Albion Res 1; Martham Sunday 8, Mariners Compass 0; Sun FC 2, Venture Albion 2; Yarmouth White Sox 7, Carpathians 0.

Fixtures for Sunday, November 21

Division One: Acle Wanderers v Gorleston Albion (M Hubbard) Acle HS, Hemsby FC v Star & Garter (G Walker) Hemsby.

Division Two: Bohemians v Carpathians (P Drake) Mill Lane, Gorleston Albion Reserves v Lichfield Arms (A Anguish) Mill Lane, Mariners Compass v Sun FC (S Whitefoot) Mill Lane.

Sunday Senior Cup 3rd round (ETIN): Dog House v Camden Tavern (R Taylor) Cringleford, North Walsham Town v Rollesby (T Webb) Greens Road, Poringland Wanderers v Gt Yarmouth Town (N Stubbings) Poringland PF, Qubec Rovers v El Sol (P Edwards) Britannia Barracks, AFC Wanderers v Windmill (N Raven) Eaton Park.

Sunday Intermediate Cup 3rd Round (ETIN): Martham v DCS Rapid (G Gray) Martham, Ribs Rovers v Yarmouth White Sox (N Jaques) Gurney Centre, Gorleston Rangers v Moles Rest (A Russell) Mill Lane, Venture Albion v AFC Oak (R Bradnum) Mill Lane.