Search

Tavern take over at top from El Sol

PUBLISHED: 12:13 31 March 2011

Archant

Aston Shaw Great Yarmouth Sunday Football League

CAMDEN TAVERN returned to the summit of the first division, replacing previous occupants El Sol after beating them 3-0.

Fellow challengers Windmill remain in contention as they also won 3-0, against Gorleston Albion.

KO Cup finalists Rollesby moved up a place to fourth following their 6-1 demolition of Star & Garter.

Martham continue to head the way in the second division following their 4-1 win against Carpathians.

Bohemians move up to second place after their 7-0 defeat of Gorleston Albion Reserves whilst Camden Tavern Reserves remain in the hunt after inflicting a 10-4 defeat on Lichfield Arms, who could only field nine men.

Mariners Compass picked much-needed three points as they won 2-1 against Gorleston Rangers whilst Sun FC remain comfortably in mid-table after they scored the only goal in their match against Leisureland.

There werehe two remaining KO Plate quarter-finals ties which saw Great Yarmouth Sunday progress with a 4-1 win at Memphis Belton and Hembsy beat Great Yarmouth White Sox 5-1.

The league would like to hear from any new clubs who may be interested in joining the league for the 2011/12 season.

Please contact secretary Peter Futter 07988 308086 in the first instance.

Clubs can keep up to date with all league news, fixtures, results and tables via the following website which we are using for the season http://gtyarmouthsundayleague.blogspot.com/

Results. Division One: Camden Tavern 3, El Sol 0; Gorleston Albion 0, Windmill 3; Star & Garter 1, Rollesby 6.

Division Two: Camden Tavern Reserves 10, Lichfield Arms 4; Gorleston Albion Reserves 0, Bohemians 7; Mariners Compass 2, Gorleston Rangers 1; Martham 4, Carpathians 1; Sun 1, Leisureland 0.

Knockout Plate quarter-finals: Hembsy 5, Yarmouth White Sox 1; Memphis Belton 1, Gt Yarmouth Sunday 4.

Fixtures Sunday, April 3. Division One: Acle Wanderers v El Sol (R Manship, Acle HS); Gt Yarmouth Sunday v Camden Tavern (A Russell, Beaco); Rollesby v Gorleston Albion (G Gray, Rollesby); Windmill v Memphis Belton (R Bradnum, Beaco).

Division Two: Camden Tavern Reserves v Gorleston Albion Reserves (G Walker, Beaco); Leisureland v Carpathians (W Hanson, Mill Lane); Mariners Compass v Lichfield Arms (B Russell, Mill Lane); Martham v Gorleston Rangers (G Parsons, Martham); Venture Albion v Yarmouth White Sox (N Evans, Mill Lane).

Most Read

Most Read

Latest from the Great Yarmouth Mercury